• girafront
  • KNX
  • jablofront
  • hikvision
  • avigilon
  • dahua
  • dcs

Čo je to inteligentný dom?

Definícia inteligentného domu vo Wikipédii vyzerá takto: „Inteligentný dom je taký dom, ktorý zaisťuje optimálne vnútorné prostredie na komfort osôb prostredníctvom stavebnej konštrukcie, techniky prostredia, riadiacich systémov, služieb a manažmentu. Je ekonomicky a energeticky efektívny. Reaguje na potreby svojich obyvateľov s cieľom zvýšiť ich pohodlie, spríjemniť im zábavu, zaručiť čo najvyššiu bezpečnosť a znížiť náklady na prevádzku.“ Pre odborníka je to presná a jasná definícia, ale z pohľadu bežného používateľa trochu hmlistá. Používateľ vníma inteligentný dom ako dom, ktorý mu za určité zriaďovacie náklady prinesie komfort, bezpečnosť a úspory.

 Jeden systém

V inteligentnom dome v ideálnom prípade existuje len jeden riadiaci systém, ktorý riadi zdroje tepla a vykurovacie telesá, klimatizačné alebo rekuperačné jednotky, rolety a žalúzie či osvetľovacie prvky. Riadenie prebieha automaticky pomocou vopred nastavených režimov a časových programov na základe vstupov zo senzorov a detektorov (napríklad riadenie rekuperácie na základe obsahu CO2 vo vzduchu) alebo manuálne aktiváciou príslušnej funkcie.

Ako sa správa inteligentný dom v prípade výpadku energie?

Pri výpadku energie sa inteligentný dom zachová rovnako ako akýkoľvek iný dom – nebude sa dať rozsvietiť svetlo a nebude fungovať nič, čo je na elektrinu. Výhodou však je, že takýto dom vám môže poslať SMS alebo e-mail, že nastal výpadok. Niektoré súčasti systému, napríklad riadiaca jednotka alebo GSM komunikátor, majú zálohované napájanie. Počas výpadku tak bude fungovať aj zabezpečovacie zariadenie, pretože je zálohované vždy.

 
  novo 

Bezpečnosť predovšetkým

Zabezpečenie už neznamená len klasickú elektronickú zabezpečovaciu alebo požiarnu signalizáciu, ktorá v momente narušenia objektu alebo pri požiari spustí sirénu a prípadne pošle SMS s upozornením alebo udalosť nahlási na pult centrálnej ochrany. Zabezpečenie je komplexnejšie. Napríklad v rámci ochrany proti vlámaniu pridáva funkcie, ako je aktívna simulácia prítomnosti majiteľov, alebo zvyšuje úroveň pasívnej bezpečnosti automatickým sťahovaním roliet na noc. Ďalším stupňom je ochrana proti haváriám, ako sú úniky plynu alebo vody. Detektory plynu umiestnené v blízkosti plynových spotrebičov včas zistia únik a môžu zastaviť hlavný prívod plynu. Rovnako aj detektory zaplavenia v technickej miestnosti, kúpeľniach a kuchyni včas odhalia haváriu a uzavrú hlavný prívod vody skôr, než dôjde k rozsiahlejším škodám. 

Komfortné ovládanie

Majiteľ inteligentného domu používa len jednu aplikáciu, pomocou ktorej ovláda a nastavuje všetko potrebné – od vykurovania cez tienenie a osvetlenie až po zavlažovací systém. Týmto ovládacím prvkom môže byť mobilný telefón, tablet aleboakýkoľvek počítač. A ovládať možno vďaka všadeprítomnému internetu z domu, zo záhrady, z práce alebo dovolenky.

 

V inteligentnom dome je možné ovládať jedným systémom osvetlenie, vykurovanie či chladenie, tieniacu techniku, brány, okná  či zavlažovanie. Zároveň dokáže zastrešiť rôzne technológie tak, aby ich prevádzka bola efektívna a navzájom spolupracovali.

Svetelné scény

Nakombinujte si osvetlenie v dome tak, ako si predstavujete a vytvorte si svoje vlastné individuálne scény pre Váš lepší pocit. Na stlačenie tlačidla sa rozsvieti požadované osvetlenie, nastaví sa zvolená farba a intenzita. Nemusíte vždy zapínať a nastavovať veľa svetelných okruhov. Nastavte si viac režimov, uložte a následne ich spúštajte len jedným tlačidlom. Osvetlenie sa môže naprogramovať na zapínanie s inými udalosťami, ako napríklad súmrak, otváranie brány a podobne. Režimy osvetlenia sa dajú jednoducho aj načasovať. Osvetlenie sa dá ovládať buď lokálnymi nástennými ovládačmi alebo pohodlne aplikáciou v Smartphone či Tablete.

 

        .... vilaY
 zaluzie  

Ovládanie žalúzií

Ovládanie žalúzií, roliet, markíz môže byť oveľa intelogentnejšie. Tieniaca technika je dôležitou súčasťou moderného rodinného domu. Počas horúcich letných dní dokážu žalúzie udržať slnečné lúče vonku a tým spríjemniť pobyt v interiéri. Ak nieste doma, urobí to za Vás inteligentný systém ovládania. Vďaka nemu sa nemusíte báť ani silného vetra. Aj počas neprítomnosti sa systém postará o vytiahnutie žalúzií do bezpečnej polohy. Počas zimy je situácia opačná, takže dokážete slnkom rýchlejšie vyhriať priestory s oknami nasmerovanými k slnku. Po príchode domov vo večerných hodinách sa spustí svetelná scéna, ktorá zároveň spustí a zaklopí žalúzie a nastolí tak príjemní pocit bezpečia a súkromia.

Ovládanie klimatizácie a kúrenia

S inteligentným systémom ovládania Vášho domu, v ktorom je zahrnutá aj regulácia kúrenia a chladenie dosiahnete vyššiu efektivitu a tým aj zníženie celkových nákladov. S týmto samozrejme súvisí aj šetrnosť k životnému prostrediu. Využívajte energiu iba vtedy, ak je to potrebné. Dokážete ovládať jednotlivé priestory samostatne a na základe iných dôležitých udalostí. Samozrejme, že nemusíte chodiť do každej miestnosti a nastavovať teploty, všetko sa dá ovládať pohodlne z jedného miesta. Systém sleduje pomocou okenných a dverných kontaktov či nie je otvorené okno a v náväznosti na to reguluje prívod energie do daného priestoru tak, aby neunikalo teplo, poprípade chlad zbytočne von. Všetky akcie systému a priebehy teplôt sú zaznamenávané a môžete si ich kontrolovať v prehľadných grafoch.

   kurenie
 20120313 Microsite 444px32 4066 1332940063  

 Perfektná súčinnosť žalúzií a kúrenia

Vďaka dokonalej súhre systému ovládania žalúzií a kúrenia môže byť slnečná energia využitá v zimnom období na rýchlejšie a efektívnejšie vyhriatie interiéru. Keď je slnko v priaznivej polohe, žalúzie sa automaticky vytiahnu a cez presklenné plochy priestor príjma teplo zo slnka. Tým pádom sa znižujú náklady na kúrenie. Naopak v letnom období Vám žalúzie pomôžu udržať izby chladné, ak sú v správnom čase spustené. Samozrejme v kombinácií so systémom chladenia.

Ďalšie vlastnosti inteligentného systému:

- flexibilita ovládania - nástennými ovládačmi alebo dotykom obrazovky mobilného zariadenia

- meteostanica

- integrácia alarmu

- integrácia kamier

- vizuálne ovládanie objektu

- snímanie rôznych veličín

plagat1